Makale yayınlamak için
Üye Ol Üye Girişi Yap

Ücretsiz Web sitesi Tanıtım Yazısı Projesi
Başvuru ve EğitimBilgisayarlarÇevreEv ve AileFinansİletişimİnternetİşKişisel GelişimModaSağlık ve FitnesSanat ve EğlenceSeyahatSiyasetSporToplumUlaşımÜrün YorumlarıSohbetYiyecek ve İçecek

Toplam 1568 makale var.


Başvuru ve Eğitim kategorisinden diğer makaleler
Online Alışveriş Nedir?
Huzeyfe Yasir HELVACI » Blog » Program » Web Tasarım » Teknoloji Haberleri » İşletim Sistemleri » Oyunlar » Filmler & Diziler » SEO » İletişim
İnsan Beyni Taklit Edilebilir mi
acil ilaç kurye
Forklift
Farmasi Üye Ol
Sohbet Etmek Bu Sitede Güzeldir
duslerkulup
Güzel Sözler
Eryaman Araç Kiralama
Marka Yönetim & Pazarlama Blogu
markaveyonetim.blogspot.com.tr
882 kez okundu | Başvuru ve Eğitim
“Marka, piyasaya herhangi bir ürün veya hizmet sağlayan bir satıcının diğerinden ayırt edilmesine yardımcı olacak her türlü isim, terim, simge, sembol ve tasarımın tamamına denir.” Fakat mesele burada bitmiyor.
Marka inşa ederken temel bir amacımız vardır.
O da kalabalığın arasından sıyrılmak ve kişilerin zihninde kalıcı bir yer almak.
Biz buna daha önceki yazılarımızda marka pazarlaması adını vermiştik. Marka oluşturma süreci marka kimliği ve hedefi oluşturmakla başlar.
Marka hedefleri koymak, nasıl bilinmek istediğinizle alakalıdır.
Yaratacağınız marka algısına paralel olarak doğru iletişim kanallarından tutarlı mesajlar göndermek gerekir. Marka kimliği oluşturmak logo tasarımından, slogana, kurumsal renk seçiminden, marka felsefesi oluşturmaya kadar bir dizi kurguya ihtiyaç duyar. Markanın hitap edeceği hedef kitleyi belirlemek çok önemlidir.
Genele hitap edip başarılı olmak çok az markanın gerçekleştirebileceği bir yöntem.
Markalaşma sürecinde hedef kitleyisegmentleri oldukça spesifik olarak seçmek lazımdır. Markanın misyon ifadesi global olarak vermek istediği ana mesajdır.
Markaya ait tüm varlıklar, söylemler ve tasarımlar bu mesajın yansıması olmalıdır. Marka oluştururken sektördeki diğer mevcut markaları iyi tanımak gerekir.
Öteki markaların oluşturacağınız markayla ortak noktaları ve sizi ötekilerinden ayıracak noktaları belirginleştirmek lazımdır. Dahası, güçlü bir marka sesi oluşturmak üzerine çalışmalar yapmak gerekir. Tüm bu unsurlar oluşturulacak marka kimliğinin temellerini inşa edecektir.En mühimi ise ortaya çıkan markaya, markanın vermek istediği mesajlara sadık kalmak ve asla tutarsızlık içinde olmamaktır. Sonuç olarak, markanızı tüm işletmenize entegre etmeli ve en başta kendiniz markanızın en büyük marka savunucusu olmalısınız! Böylece bu yazımızda markanın ne olduğuna, markalaşmanın global anlamdaki önemine ve marka yaratma sürecinin temel basamaklarına kısaca değinmiş olduk. Daha fazla bilgi için blogumuzu ziyaret edin!Geri Dönün

Yorum Yap

Yorum yapmak için lütfen yazı içindeki web sitesi adresine tıklayın
Eğer linge tıkladınız ve yorum formu çıkmamışsa bu sayfayı yenileyin veya F5 e basın.

0 kez Yorum yapılmış

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış