Makale yayınlamak için
Üye Ol Üye Girişi Yap

Ücretsiz Web sitesi Tanıtım Yazısı Projesi
Başvuru ve EğitimBilgisayarlarÇevreEv ve AileFinansİletişimİnternetİşKişisel GelişimModaSağlık ve FitnesSanat ve EğlenceSeyahatSiyasetSporToplumUlaşımÜrün YorumlarıSohbetYiyecek ve İçecek

Toplam 1582 makale var.


Başvuru ve Eğitim kategorisinden diğer makaleler
İzmir dekoratif taş
Kızıltoprak sürücü kursu
Tesettür Giyim
Erenköy İkinci El Eşya
Türkiye in En Seviyeli Mobil Sohbet Sitesi
Sağlık Adresi
Kahve satarak isini kur
motorlu kurye
Her Şey Onlar İçin
Halı Saha Kurulumu Usta Ellerden
Web sitelerinde Resim Optimizasyonu Nasıl Yapıl
eegitimsart.blogspot.com/2018/09/web-sitelerinde-resim-optimizasyonu.html
244 kez okundu | Başvuru ve Eğitim
Hepinize merhaba.
Resim optimizasyonu, web sitelerinin tıklanma sayısının artmasında ve hızlı bir şekilde yüklenmesinde önemli bir yere sahiptir.
Önce dilerseniz bu işlemin bize ne faydası olduğu konusunda biraz konuşalım.. Hepinizin bildiği gibi Google veya diğer arama motorları .jpg, .png, .jpeg gibi resim uzantısı olan dosyaların ne olduğunu anla(ya)mıyor.
Optimizasyon işlemlerinin bir kısmında bunları Google’a tanıtmak zorundayız.
Diğer kısmında ise web sitemizin hızını düşürmesinin önüne geçip, bilakis web sitemizin hızının artmasında katkıda bulunmuş olacağız.
Bununla birlikte sunucuda kullanılan trafiğe de etkisinin nasıl olacağına bakacağız. Herşeyden önce olaya empati kurup Google gözünden bakalım.
Google’ın site içerisinde yayınlanan bir resmi görüntülerken aslında gördüğü şey aşağıdaki gibi bir koddur. <”httpwww.siteadi.comresim.png”> Google bu koda aslında bir anlam yükleyemez.
Sadece verilen linkteki resmi web tarayıcı ekranda karşımıza çıkarır.
Tam bu noktada ekstra bir bilgi verelim.
SEO analizlerinde çıkan alt etiketi olmayan resimler hatası da bu koddaki eksiklikten geliyor.
Eğer kodu Google’a tanıtmak istiyorsak aşağıdaki gibi alt etiketi ile birlikte kullanmamız gerekir. <”httpwww.siteadi.comresim.png” alt”Resim Adı” > Peki alt etiketi ile birlikte kullanmamızın bize ne faydası olacak derseniz, böylece Google resmin neyi ifade ettiğini bularak sizin resminizin Google Görsellerde de görünmenizi sağlar.
Yine ekstra bir bilgi vermiş olalım.
Resim linklerinizi alt etiketi ile birlikte kullanırsanız, SEO kriterlerinden birini de böylece gerçekleştirmiş olursunuz. İkinci optimizasyon yöntemi de resimlerin boyutlarının düzenlenmesi konusudur.
Resim boyutlarının yüksek olmasından dolayı sitenin yüklenme süresinin uzaması ve ziyaretçinin siteye girmekten vazgeçmesi gibi istenmeyen sorunlar yaşayacak ve bu size prestij kaybı yaşatacaktır..
Peki resimleri nasıl kalitesini bozmadan nasıl optimize edebiliriz? Bunun bir kaç yöntemi var.
Bu yöntemlerden birisi online diğeri ise photoshop ile.
Resim uzantısı png veya jpg ise Google’da Png Compressor ya da Jpg compressor aramasını yaparak karşınıza çıkan online sitelerde kaliteyi bozmadan resmin boyutlarını ciddi anlamda küçültebilirsiniz.
Photoshop kullanarak ise Save for Web seçeneği ile bunu istediğiniz kalitede kaydederek yayınlayabilirisiniz.
Böylece trafikle alakalı sıkıntınızı gerçekten ciddi anlamda azaltacağınız gibi, böylelikle site hızınız da yükselecektir. Basit uygulamalar gibi görünse de resim optimizasyonu önemli hız ve SEO kriterleri arasında yer almaktadır.
Hepinize kolay gelsin.Geri Dönün

Yorum Yap

Yorum yapmak için lütfen yazı içindeki web sitesi adresine tıklayın
Eğer linge tıkladınız ve yorum formu çıkmamışsa bu sayfayı yenileyin veya F5 e basın.

0 kez Yorum yapılmış

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış